Menu

TANIEC

O technice ruchu, muzyce, wyrazie, pięknie...Tańca towarzyskiego

Muzyka w tańcu towarzyskim. Odczuwanie czy słyszenie.

robert12121212

Muzyka jest podstawowym elementem składowym każdego tańca, w tym tańca towarzyskiego . Nie na darmo podstawowym składnikiem oceny sędziowskiej, określonej pary startującej na turnieju, powinna być "muzyczność" pary.

Niestety, w procesie dewastacji tańca w Polsce, jak i niestety w wielu innych krajach, pojawiło się bardzo wielu trenerów i co jeszcze gorsze, sędziów, którzy nie rozumieją problematyki muzyki w tańcu towarzyskim. 

Celowo podkreślam tutaj fakt, że chodzi tutaj o taniec towarzyski, ponieważ zupełnie inną rolę odgrywa muzyka w innych formach tanecznych, jak np. w tańcu klasycznym, czyli popularnie mówiąc, w balecie.

Zdecydowana większość trenerów uważa, że tancerz tańca towarzyskiego powinien "słyszeć" muzykę i umieć do niej "rozliczyć" swój taniec. Nic bardziej mylnego. W swojej pracy trenerskiej prowadziłem lekcje dla wybitnych muzyków, którzy nie mieli żadnego problemu ze "słyszeniem" muzyki. Śmiem nawet twierdzić, że w wielu aspektach, słyszeli tą muzykę zdecydowanie lepiej ode mnie. Nie potrafili jednak dopasować swojej akcji ciała do tego "słyszenia". Im bardzie próbowali "usłyszeć", tym gorzej tańczyli.

Gdzie jest problem ?

Otóż muzyka taneczna w całości oparta jest na miarowych rytmach. W dodatku w muzyce tańca towarzyskiego rytm jest tylko fundamentem, na którym zbudowana jest muzyka do każdego tańca. Ta budowla też składa się z miarowo powtarzających się sekwencji muzycznych. Słowem kluczem do zrozumienia tego zagadnienia jest słowo "miarowa".

W naszym ciele znajdują się bowiem mięśnie, które odpowiadają za to, że wszyscy ludzie poruszają się na co dzień w sposób miarowy. Te mięśnie mają również taką właściwość , że każdy człowiek, słysząc jakiekolwiek miarowo powtarzające się dźwięki, zaczyna się poruszać, dopasowując się do tej miary. Można powiedzieć, że mięśnie te "odczuwają" miarowe dźwięki. W dodatku, w momencie pojawienia się takich miarowo powtarzających się dźwięków, każdy człowiek odczuwa nieodpartą "potrzebę" ruchu do tych dźwięków.

Co więc powoduje, że we współczesnych społeczeństwach szeroko rozumianej kultury europejskiej, potrzeba tańca i "odczuwanie muzyki" ginie ? 

O tym, jak również o tym co cechuje muzykę poszczególnych tańców i jaki ma to wpływ na charakter ruchu, w kolejnych wpisach.

© TANIEC
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci